Klasická pravidla blackjacku
Hru blackjack dnes nabízí téměř každé kasino, v každém konkrétním zařízení se však mohou lišit nejen minima a maxima sázek u stolu, ale i některá obecně uznávaná pravidla. Aby přilákala hráče v konkurenčním prostředí, provádějí některá kasina různé změny v klasických pravidlech, které hráčům dávají o něco větší výhodu a svobodu jednání. Existují také nezávislé varianty blackjacku, které mají zažitá jména a liší se od klasiky v jiném počtu karet v balíčku, ve velikosti bonusových výplat nebo v principu seniority kombinací.
V každém případě se hra proti kasinu odehrává u stolu, na jehož plátně jsou obdélníky naznačeny políčka pro sázky hráčů. Existují stoly pro blackjack s počtem polí od 7 do 12. Hry se tedy může zúčastnit jeden nebo více hráčů, každý hráč má právo vsadit na libovolný počet volných polí a odehrát tak několik hand najednou. Všechny karty jsou rozdány lícem nahoru. Zpočátku krupiér rozdá dvě karty do každého sázkového boxu a jednu kartu sobě. Pak je na krabicích zase sada karet, po kterých si krupiér sbírá karty pro sebe. Hráči mezi sebou nijak nesoupeří, cílem hry je, aby každý hráč porazil krupiéra na svých bednách.
Hodnoty karet v klasickém blackjacku
Klasický blackjack je považován za hru proti kasinu na balíčku 312 karet (šest standardních balíčků po 52 listech). Hráč se snaží získat maximální počet bodů, nepřesahující 21, v případě propadu — hráčova ruka je okamžitě považována za poraženou a sázka jde do banky kasina, bez ohledu na to, zda krupiér prohrál.
Barvy karet se v blackjacku nepočítají. Karty od dvou do devíti při bodování odpovídají jejich číselným hodnotám (dva — 2 body, tři — 3 atd.). Desítky a všechny obrázkové karty (jacky, královny, králové) — dejte 10 bodů. Esa se mohou počítat jako 1 nebo 11 bodů. Při skórování na handách s esy se volí maximální možný počet bodů, nepřesahující 21. Když lze eso posuzovat současně za 1 a 11 bodů a v obou případech nedojde k propadu (více než 21 bodů) — ruka se nazývá „měkký“. „Tvrdá“ kombinace je ta, ve které lze eso počítat pouze za 1 bod, jinak dojde k propadu.
Blackjack kombinace
„První dvě“ – označuje první pár karet rozdaných dealerem do každého hracího pole před začátkem hráčovy sady karet. Když jsou první dvě karty eso a jakákoli karta s hodnotou 10 bodů, tato kombinace se nazývá „blackjack“ a je nejvyšší ve hře. S blackjackem není možné dobírat karty do ruky.
Blackjacková kombinace je lepší než jakákoli kombinace, dokonce i se sadou karet rovnou 21 bodům. Pokud první karta krupiéra není ani eso, ani desítka (tj. blackjack pro dealera není možný), všechny boxy s kombinací blackjacku jsou okamžitě vypláceny 3 ku 2 (1,5 ku 1). V ostatních případech se platba provádí podle výsledků sady karet prodejcem. Eso s desítkou na prvních dvou kartách dealera je také považováno za „blackjack“. V takové situaci na všech polích hráčů, kde je i blackjack, dojde k remíze, zbytek krabic prohraje.
Pojištění a rovné peníze.
Když je první kartou dealera eso, nabízí hráčům pojištění proti možnému blackjacku. V této situaci, před začátkem sady karet na boxech, může hráč vsadit na speciální pole ve výši nepřesahující polovinu částky jeho sázek na boxy. Taková samostatná sázka se nazývá „pojištění“ a v případě „blackjacku“ krupiéra platí 2 ku 1, nebo prohrává, pokud k esu krupiéra nepřijde jakákoliv desítka.
Hráčův «blackjack» není pojištěn. Když je první kartou krupiéra eso a hráč má „blackjack“ – před začátkem sady karet musí krupiér nabídnout hráči „sudé peníze“ – nebo platbu „blackjacku“ okamžitě 1:1. Odmítnutím „sudých peněz“ může hráč zůstat se svými penězi, v případě „blackjacku“ u dealera (situace draw), nebo obdržet výplatu 3 ku 2, pokud krupiér „blackjack“ nevyzvednul.
Pořadí sady karet podle dealera
Po dokončení postupu sbírání karet do všech hracích boxů hráči sbírá krupiér karty pro sebe. Platí zde přísné pravidlo, které je často dokonce napsáno v angličtině na hrací plátno stolu: «Kaler musí táhnout kartu na 16 nebo méně, nebo se zastavit na 17 (nebo více) bodech.» Po dokončení sady karet pro sebe krupiér porovná počet bodů své vlastní kombinace s výsledkem na každém z hracích polí — a buď vezme prohrávající sázky, nebo je vyplatí 1 ku 1. V případě stejných kombinací hráče a dealera dojde k remíze, to znamená, že sázka neprohraje, ale nevyplatí se. Krupiér může mít také bustu, v takovém případě vyhrávají všechny sázky na zbývající políčka ve hře.
Splitting (rozdělení spárovaných karet v blackjacku)
Když mají první dvě karty na hráčově krabici stejnou hodnotu, krupiér mu nabídne možnost přidat sázku rovnající se původní sázce a rozdělit krabici do dvou nezávislých kombinací, přičemž pokračuje sada karet pro každou ruku zvlášť.